Bardziej obszerny zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o rozpoczęciu nadawania roboczych sygnałów nawigacyjnych przez nowe dwa satelity działające w ramach systemu zwanego Galileo – europejskiego odpowiednika nawigacji GPS. Zwiększa to wypełnienie nieba przez układ nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 i 10 były wystrzelone 11.09.15 r. Po zrealizowaniu długich, wymagających testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich pracowanie zgodne z oczekiwaniami. Zwłaszcza, z użyciem wysokiej na 20 m anteny w centrum ESA na obszarze Belgii, zrealizowano testy częstotliwości fal radiowych nadawanych z owych satelitów, aby sprawdzić kształt sygnału a także jego rozdzielczość.

Sprawdzono także poprawność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były kontrolowane z Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także w mieście Fucino we Włoszech. W pierwszym miejscu sprawdzano nadawanie komend a także kontrolowanie satelitów, natomiast w drugim nadzorowanie odbierania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami na parę dni szybciej niż przewidywał harmonogram. 29.01.18 r. orbitery zaczęły przesyłanie pełnych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi na chwilę obecną również badania dwóch kolejnych satelitów nawigacyjnych (numer 11 a także 12), jakie zostały wystrzelone 17 grudnia 2015 r. Za to orbitery nr 13 i 14 odbyły w ostatnim czasie analizy przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii a następnie były umieszczone w magazynie oczekując na start.

W międzyczasie na terenie Niemiec ma miejsce produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Ostateczny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 satelity. Aktualnie emitowane dane nawigacyjne pozostają w formie „roboczej” – wykorzystuje je branża satelitarna do naszykowania towarów a także usług, które w późniejszym czasie będą udostępnione użytkownikom.